A sample text widget

Etiam pulvinar consectetur dolor sed malesuada. Ut convallis euismod dolor nec pretium. Nunc ut tristique massa.

Nam sodales mi vitae dolor ullamcorper et vulputate enim accumsan. Morbi orci magna, tincidunt vitae molestie nec, molestie at mi. Nulla nulla lorem, suscipit in posuere in, interdum non magna.

Geocaching

je když…

Možná už jste se někde s tímto podivným slovem setkali. Třeba tehdy, když jste si koupili kdysi dávno kolo v Bédi Trávníčka a k tomu jste dostali GPS-ku eTrex Legend. Nebo jste narazili v tisku na „fundovaný“ článek o „nové“ zábavě.

Tak jak to vlastně začalo…

Nejvýznamějším datem pro geocaching je asi 2. květen 2000. Toho dne totiž americká administrativa zrušila úmyslnou chybu v systému GPS, která tam doposud byla z obavy před zneužitím případnými teroristy. Najednou začaly přístroje GPS ukazovat s přesností na několik metrů (doposud byla odchylka až 100m).

Tak a co s tím…

Ihned se začalo na internetu řešit, co by se s tím dalo dělat. A hned druhý den človíček jménem David Ulmer zakopal v USA ve státě Oregon bednu, do které schoval nějaké předměty, knížky, CD a její GPS souřadnice zveřejnil na internetu. Jako první také stanovil základní podmínku „obchodování“ v geocachingu, a to: „Pokud si něco vezmeš, tak tam taky něco dej.“ Během několika dalších dní se objevily další skrýše a také velmi rychle vznikl web, kde byly tyto skrýše zveřejněny.

Slovo geocaching bylo poprvé použito 30. května 2000 (geo=země, cache=schránka, skrýš).

Na místě původní cache v Oregonu je skrýš dodnes, sice ne už ta původní, ale je tam. Pramáti všech keší…

Další zajímavosti a nějaká videa můžete najít třeba zde, na serveru www.navigovat.cz.

A co bylo dál…

Tato zábava se začala pomalu šířit do světa. Zpočátku byla cena GPS zařízení poměrně vysoká, ale postupem času se začala zařízení s GPS přijímačem dostávat mezi čím dál tím větší skupinu lidí. U nás jako první ve velkém rozhodil GPS-ky mezi lidi obchodní řetězec Mountfield, který je začal zdarma dávat k některým bicyklům.

Když jsme našel naši první keš, v listopadu 2005, tak bylo v Česku necelých 1000 registrovaných uživatelů a o něco méně keší. Dnes je na serveru geocaching.cz asi 11 tisíc registrovaných hráčů a něco přes 8500 skrytých schránek. Počet kešek i kešerů stále narůstá.

Jak se to vlastně hraje…

Princip geocachingu je v podstatě velmi jednoduchý.

  • Koupíte si GPS. Jde to i bez ní, ale dá to poněkud více práce.
  • Přihlásíte se na server www.geocaching.com, vyplníte o sobě požadované údaje. Pak si necháte vyhledat nejbližší skrýše od svých domovských souřadnic, přečtete si popis skrýše (tzv. listing), nahrajete souřadnice do GPS a můžete vyrazit.
  • Jakmile schránku naleznete, tak se zapíšete do deníčku (logbooku) a pak provedete zápis i na internetu.
  • Schránku je nutno hledat nenápadně, aby nedošlo k jejímu odhalení nezasvěcenými civilisty (mudly), protože při profláknutí místa úkrytu dochází často ke zničení nebo ukradení cache.
  • Schránku je po odlovu zase nutno zamaskovat tak, aby nebyla na první pohled nápadná.

A co vlastě budete hledat…

Cache neboli keše, či skrýše, se dělí na několik základních typů:

  • Tradiční: Souřadnice v popisu keše přesně (nebo skoro přesně) odpovídají umístění schránky.
  • Multi: Aby jste našli finální schránku, musíte projít danou trasu a po cestě sbírat indicie, které vám následně umožní vypočítat finální souřadnice. Nebo se také může jednat o sérii schránek, kdy v dané schránce je vždy odkaz na další.
  • Mystery: K získání souřadnic je zapotřebí většinou něco zjistit nebo vyluštit. U těchto schránek bývá často nutná domácí příprava.
  • Virtual: Tyto skrýše se dnes už nepovolují, ale ty staré zůstávají. Nemají fyzickou schránku, ale je nutné na daném místě pořídit fotku či splnit nějaký úkol, jako důkaz.
  • Earth: Také nemají fyzickou schránku. Jako důkaz odlovu bývá fotka z místa a zodpovězení kontrolních otázek. Umísťují se na geologicky zajímavých místech.
  • Event: Srazy podobně postižených individuí.
  • Cito: Srazy spojené s úklidem nebo údržbou určitého místa.
  • Wherigo: Samostatná hra propojená s geocachingem. Je nutné PDA s wherigo playerem, nebo GSP s podporou wherigo (např. Garmin Colorado). Jedná se vlastně o jakousi multikeš kombinovanou s programem, který vás naviguje a úkoluje.
  • Webcam: Podmínkou logu bývá snímek z kamery s vaší osobou. Dnes už se tyto keše nepovolují.
  • Existuje ještě pár dalších druhů, ale s těmi se u nás nesetkáte.

Informace

Pokud chcete najít o geocachingu nějaké další informace, zkuste začít na následujících serverech: